• امروز : شنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 11 - ذو القعدة - 1445
  • برابر با : Saturday - 18 May - 2024
16

«جهش تولید» مأموریت ویژه دستگاه قضا در خراسان‌جنوبی/از کارگرانی که دوباره به کار برگشتند تا حل یک مشکل ۱۲ ساله

  • کد خبر : 696
  • 20 اسفند 1399 - 8:49
«جهش تولید» مأموریت ویژه دستگاه قضا در خراسان‌جنوبی/از کارگرانی که دوباره به کار برگشتند تا حل یک مشکل ۱۲ ساله
رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با فارس به تشریح عملکرد ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در این استان و نقش آن در جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و رفع مشکلات و موانع بر سر راه آنان پرداخت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابراهیم حمیدی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند در تشریح عملکرد ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در خراسان‌جنوبی اظهار داشت: در شش‌ماهه اول امسال جلسات خوبی توسط ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قوه قضائیه استان برگزار شد.

وی با اشاره به پیگیری مشکلات شرکت‌هایی در استان شامل شرکت آب معدنی یامونا، ایستاگستر فردوس، ال‌ای‌دی شب‌فروزان بیرجند و جایگاه سی‌ان‌جی در سربیشه گفت: شرکت آب معدنی یامونا در ابتدای کار با مشکل مواجه گردید و با حمایت ستاد از تعطیلی این شرکت در بدو کار جلوگیری و بالغ‌بر ۳۰ نفر اشتغال این شرکت تثبیت گردید.

۱۳ ماه تلاش برای رفع مشکلات «شمش منیزیم فردوس»

رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی به مشکل کارخانه شمش منیزیم فردوس اشاره داشت و یادآور شد: رفع مشکل این کارخانه در یک برنامه ۱۸ ماهه برنامه‌ریزی شده که با رفع مشکلات آن برای حدود ۳۰۰ نفر اشتغال دائم ایجاد خواهد گردید و در حال حاضر که ۱۳ ماهه از این پروسه می‌گذرد حدود ۴۰ نفر مشغول به کار شده و اقدامات احیای آن در حال انجام بوده که تا پایان سال آغاز به کار می‌نماید.

با رفع مشکلات کارخانه «شمش منیزیم فردوس» در یک برنامه ۱۸ ماهه برای حدود ۳۰۰ نفر اشتغال دائم ایجاد خواهد گردید

حمیدی با بیان اینکه در حوزه گردشگری و صنایع دستی یکی از نمونه‌های اقتصادی که در سطح شهرستان بیرجند با مشکل مواجه بوده هتل سپهر است، اضافه کرد: این هتل از خطر ورشکستگی به سبب شیوع کرونا با حمایت ستاد تسهیل نجات یافت و از بیکاری ۵۰ نفر نیروی آن جلوگیری شد هرچند رفع مشکلات این مجموعه پروسه زمان‌بری بوده و در دست اقدام است.

وی به مشکلات شرکت فولاد مشبک کویر اشاره کرد و گفت: هرچند ستاد برای رفع مشکل این شرکت تلاش بسیاری نموده و انرژی فراوانی گذاشته اما به سبب عدم همکاری بخش خصوصی آن به نتیجه مطلوب نرسیده‌ایم.

چتر حمایتی دستگاه قضا اشتغال ۴۰ نفر را در یک شرکت حفظ کرد

رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی به مشکل شرکت سفال نیروی شرق اشاره نمود و یادآور شد: بخشی از مشکلات این شرکت که به مربوط به گازرسانی بوده حل شده هرچند تمام مشکلات آن هنوز به‌طور کامل حل نشده اما در حال حاضر چتر حمایتی ستاد تسهیل اشتغال ۴۰ نفر را در این شرکت حفظ کرده است.

حمیدی یکی دیگر از اقدامات ستاد تسهیل آسان را رفع مشکلات شرکت‌های پارت‌سازه و ره‌سرا دانست و افزود: در شرکت نخست که امسال مورد حمایت ستاد قرار گرفته حدود ۱۲ نفر دوباره مشغول به کار شدند هرچند ظرفیت آن اشتغال ۴۰ نفر بوده و در شرکت ره‌سرا ‌که مشکلات مالیاتی داشته این مشکل رفع و ۳۰ نفر اشتغال آن‌که مربوط به پروژه راه قاین بیرجند بوده باقی مانده است.

ورود دستگاه قضا برای رونق گردشگری

وی با اشاره به مجموعه گردشگری آقای پاسدار گفت: ۸۰ درصد مشکلات این مجموعه رفع شده ولی امسال راه‌اندازی نمی‌شود، بلکه در سال آینده برنامه‌ریزی شده تا با راه‌اندازی آن ۵۰ نفر مشغول به کار شوند.

رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی اضافه کرد: برای رفع مشکلات مجموعه لوله پروفیل کویر نیز زحمات زیادی کشیده شد اما متأسفانه چون خودشان همکاری نکردند نتایج مورد نظر علی‌رغم اینکه می‌توانست برای بیش از ۴۰۰ نفر اشتغال ایجاد نماید حاصل نگردید.

گره ۱۲ ساله‌ای که با ورود دادستان باز شد

حمیدی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در سال جاری توسط دادگستری مورد پیگیری قرار گرفته، موضوع انتقال صنوف آلاینده بوده است، ابراز داشت: این موضوع در شهرستان بیرجند ۱۲ سال بوده که ادامه دارد و بالغ‌بر دو هزار نفر با داشتن پروانه کسب درگیر این موضوع هستند.

وی افزود: با مطرح شدن این موضوع در دادگستری جلسات متعددی برگزار و در قدم نخست ۶۴ هکتار آزاد شد که هم‌اکنون ساخت‌وساز در آن در حال انجام بوده و هرچند هنوز نتیجه کافی حاصل نشده اما ۹۰ درصد از مشکلات این قضیه توسط دادگستری حل گردیده است.

رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی ادامه داد: موضوع انتقال صنوف آلاینده یکی از گره‌های کور در بیرجند بوده که با پیگیری دادگستری تا حصول نتیجه انجام می‌گردد.

حمیدی با اشاره به مشکل شرکت معدنی پروده طبس، شرکت فراز قشم و سامان کاوش گفت: این شرکت‌ها مشکلات حقوقی داشتند که با همکاری دادگستری در یک پروسه سه‌ساله به نتیجه برسد.

در بسیاری از موارد دادگستری در رفع مشکلات پیش‌قدم شد/ حل مشکلات ۴۴ واحد تولیدی خرد

وی با بیان اینکه ستاد تسهیل قوه قضائیه استان با دیگر ستادها همکاری داشته تا اگر مشکل حقوقی وجود داشته باشد این ستادها معطل نشوند و خود دادگستری در رفع این مشکل پیش‌قدم شده است، یادآور شد: ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی استان برای رفع مشکلات مشاغل خرد نیز اقدامات خوبی انجام داده به‌طوری که در شش‌ماهه نخست امسال مشکلات ۴۴ واحد تولیدی خرد حل‌وفصل شده است.

رئیس کل دادگستری خراسان‌جنوبی ادامه داد: کارخانه تهیه شانه تخم‌مرغ برای تهیه کاغذ از ضایعات با مشکل مواجه بودند و دراین حوزه ۳۵ نفر مشغول به کار بوده که با مکاتبات و پیگیری‌هایی که توسط دادگستری با شهرداری صورت گرفت قانون پسماند به نتیجه رسید و از تعطیلی ۱۰۰ درصدی کارگران این کارخانه‌ها جلوگیری گردید.

عارضه‌یابی واحدهای تولیدی

حمیدی با اشاره به مشکل وجود بروکراسی فراوان در دستگاه‌های اجرایی استان گفت: برای عارضه‌یابی مشکلات کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی استان بازدیدهایی صورت گرفته و در حال حاضر یک‌سوم از واحدها تولیدی در شهرک‌های صنعتی بیرجند، فردوس و سربیشه عارضه‌یابی شده‌اند.

وی ادامه داد: دادگستری استان وارد گود شده و از تمام ظرفیت خود برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی استان استفاده می‌کند و برای سال آینده برنامه‌ریزی شده تا از ظرفیت کل استان برای رفع این مشکلات بهره‌گیری و شهرستان‌ها بتوانند مستقل مشکلات خود را رفع نمایند.

در حال حاضر یک‌سوم از واحدها تولیدی در شهرک‌های صنعتی بیرجند، فردوس و سربیشه توسط دستگاه قضا عارضه‌یابی شده‌اند.
ترویج فرهنگ داوری برای حل مشکلات فعالان اقتصادی

رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی به کانون داوری دادگستری اشاره داشت و افزود: کاربرد این کانون رفع مشکل فی‌مابین فعالان اقتصادی قبل از تشکیل پرونده قضایی بوده و خراسان‌جنوبی پیشرو در ترویج فرهنگ داوری بوده است.

حمیدی یکی از وظایف جدیدی که برای ستادهای استانی تعریف‌شده را ایجاد هماهنگی در فعالیت‌های هیأت‌های مشاوره، کارشناسی و داوری دانست و یادآور گردید: برای رصد مشکلات استانی کانون‌های داوری به‌طور جد همکاری کرده‌اند.

وی ادامه داد: برای رفع مشکلات مرغداری آقای حسینی با بانک کشاورزی صحبت کرده‌ایم که مشکل این مجموعه حل شد.

رفع مشکلات بخش گردشگری با ورود دستگاه قضا

رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی به مجموعه گردشگری هتل معین و حمایت خوبی که از این مجموعه شده اشاره نمود و یادآور شد: در حال حاضر ۹۰ درصد از مشکلات این مجموعه که میزان اشتغال خوبی نیز برای استان دارد رفع شده است.

جلوگیری از بیکاری ۵۰ نفر از کارگران شرکت معدنی بوکسیت قاین

حمیدی تصریح کرد: به سبب اتفاقاتی اشتغال ۵۰ نفر از کارگران شرکت معدنی بوکسیت قاین به خطر افتاده بود که با پیگیری‌های ستاد تسهیل در قوه قضائیه این مشکل رفع و بیکاری این افراد خودداری شد.

وی ادامه داد: همچنین در مجموعه معدنی بنتونیت سرایان دو شریک به اختلاف‌نظر برخورده بودند که ضرر این اختلاف‌نظر مربوط به کارگران بود که خوشبختانه با ورود قوه قضائیه این مشکل رفع گردید.

رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی با اشاره به بازدید رئیس قوه قضائیه استان از مجموعه دامداری آقای زنگویی گفت: متأسفانه برخی از ارگان‌های دولتی برای رفع مشکل این مجموعه پای کار نیستند ولی این مجموعه هنوز مورد حمایت ستاد تسهیل قوه قضائیه بوده و در حال حاضر از تعطیلی رهانیده شده است.

حمیدی در مورد مشکلات واحدهای تولید ماسک در استان افزود: خوشبختانه در حال حاضر سه واحد تولید ماسک در استان با اشتغال هرکدام حداقل ۱۵ نفر با پیگیری قوه قضائیه فعال هستند.

حل مشکلات مالیاتی کارخانه کویرتایر

وی با بیان اینکه در تاریخ دوم تیرماه سال جاری بازدید از کارخانه کویرتایر صورت گرفت که با همکاری قوه قضائیه مشکل مالیاتی این شرکت که سبب مسدود شدن حساب‌های آن شده بود در نطفه حل گردید، اضافه کرد: همچنین با بازدیدی که از مرز ماهیرود صورت گرفته مشکلات این بخش مورد بررسی قرار گرفته که رفع این مشکلات از جمله برنامه‌های ستاد در سال آینده است.

پیگیری جدی آیت‌الله رئیسی برای مرز ماهیرود

رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی ادامه داد: رئیس قوه قضائیه پیگیر جدی برای ایجاد امکانات و زیرساخت‌ها در بازارچه ماهیرود بوده هرچند در حال حاضر حداقل‌ها فراهم گردیده ولی هنوز توقع بیش از این وجود دارد.

حمیدی تصریح کرد: قوه قضائیه در میدان حضور داشته و بالاترین مقامات آن بیشتر وقت خود را صرف رفع مشکلات اقتصادی استان نموده و در این سازمان چیزی به نام بروکراسی و ساعت برای رفع مشکلات اقتصادی مردم وجود ندارد.

خبر خوش برای فعالان اقتصادی خراسان‌جنوبی

وی به سفر آیت‌الله رئیسی به استان و دیدار با فعالان اقتصادی در حوزه‌های مختلف در استان اشاره کرد و یادآور شد: یکی از مباحث مطرح‌شده در این دیدار موضوع معافیت‌های مالیاتی برای فعالان اقتصادی استان بود که موضوع هنوز در حال پیگیری بوده و استارت کار امسال زده شده و پیش‌بینی می‌شود این مشکل برای فعالان اقتصادی استان در سال آینده رفع می‌گردد.

رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی ادامه داد: همچنین در این جلسه طرح توسعه کویرتایر، بسته‌بندی شیر و مشکلات کارخانه قند قهستان بررسی و برنامه‌ریزی شده تا کارخانه قند قهستان برای سال آینده مشکلاتش حل شود.

حمیدی تصریح کرد: در سفر مقام عالی قضائی کشور به استان ۴۵ نامه با موضوع فعالیت اقتصادی به قوه قضائیه استان واصل گردید که به تمام این مکاتبات جواب قانع‌کننده داده شده است.

قوه قضائیه یار و کمک‌رسان تمام نهادهای خدمت‌رسان است

وی با بیان اینکه قوه قضائیه در استان یار و کمک‌رسان تمام نهادهای خدمت رسان است، اضافه کرد: این دیدگاه را تمامی رؤسای قوه قضائیه دارند و همه کارکنان این قوه عضو یک خانواده هستند.

یکی دیگر از موضوعاتی که در دستور کار قوه قضائیه استان قرار گرفته موضوع ترک فعل‌ها و کارشکنی‌های دستگاه‌های اجرایی و برخورد جدی با مدیران متخلف در این حوزه است.
رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی با اشاره به مکاتبه‌ای که با تمامی بانک‌های استان در راستای جلوگیری از هرگونه عملیات اجرایی و هرگونه اقدامی که سبب تعطیلی کارخانه‌ها و کارگاه‌های فعال گردد گفت: این موضوع به‌طور جد در دستور کار قوه قضائیه استان قرار دارد.

ترک فعل‌ مسؤولین با برخورد جدی همراه خواهد بود

حمیدی اضافه کرد: یکی دیگر از موضوعاتی که در دستور کار قوه قضائیه استان قرار گرفته موضوع ترک فعل‌ها و کارشکنی‌های دستگاه‌های اجرایی و برخورد جدی با مدیران متخلف در این حوزه بوده که برای سال آینده به‌طوری جد پیگیری می‌شود.

وی به مشکلی که منطقه ویژه اقتصادی استان با منابع طبیعی داشت اشاره نمود و یادآور شد: نباید بگذاریم که هزینه‌های اضافی به سرمایه‌گذارانی که وارد استان شده‌اند تحمیل شود.

رئیس‌کل دادگستری استان خراسان‌جنوبی ادامه داد: همچنین قوه قضائیه در بحث برخورد با زمین‌خواری نیز ورود جدی یافته و اقدامات زیادی در این حوزه انجام داده است.

ورود قوه قضائیه برای رفع مشکلات استان در حوزه کشاورزی و دام‌پروری

حمیدی یکی از برنامه‌های سال آینده قوه قضائیه استان را بررسی موضوعات کلان استان برشمرد و ابراز داشت: ورود قوه قضائیه برای رفع مشکلات در حوزه کشاورزی و دام‌پروری استان به‌عنوان ضلع سوم از جمله پروژه هزار هکتاری گلخانه‌ای جزو پروژه‌های درازمدت این نهاد است.

دادستان مرکز استان امسال گره عجیبی از کارخانه فولاد قاین باز کرد به طوری‌که در بحث ترخیص تجهیزات از گمرکات یزد و بوشهر این تجهیزات با سهل‌ترین راه‌ ممکن ترخیص شد

حمیدی با بیان اینکه دادستان استان امسال گره عجیبی از کارخانه فولاد قاین باز کرده و در بحث ترخیص تجهیزات از گمرکات یزد و بوشهر ورود یافته و این تجهیزات با سهل‌ترین راه‌حل ترخیص گردید، گفت: قوه قضائیه علاوه بر رفع مشکلات مردم به دیگر ستادهای تسهیل در استان برای رفع مشکلات اقتصادی جامعه کمک می‌کند.

لینک کوتاه : http://tahlilerouz.ir/?p=696

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.